Масштабна реформа нотаріату триває - Ігор Фріс підписав законпроєкт про удосконалення регулювання нотаріальної діяльності 

09.06.2021

Народний депутат України Ігор Фріс підписав рамковий проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності».

Цей документ був розроблений спільно з Нотаріальною палатою України та Міністерством юстиції і відповідає Стратегічному плану діяльності  Міністерства юстиції на 2019-2023 роки. 

Як ідеться у пояснювальній записці, це ще один крок до створення в Україні нотаріату, що відповідає міжнародним нормам.

Законопроект передбачає:
- реформування нотаріату України за стандартами ЄС та його розвиток як частини системи латинського нотаріату;

- перехід до єдиного нотаріату - відмова  від системи поділу нотаріусів на державних та приватних, як це зроблено у всіх європейських країнах; 

- цифровізацію нотаріату, що дасть змогу автоматизувати низку процесів у діяльності нотаріусів, поліпшити якість нотаріальних дій;

- доступність до здійснення нотаріальних дій для усіх верств населення;

- посилення механізмів захисту прав громадян та бізнесу;

- створення додаткових механізмів захисту права власності;

- подолання корупційних складових, які гальмують євроінтеграційний процес України;

- запровадження нових інструментів  для громадян, бізнесу та юридичної спільноти. Зокрема пропонується запровадити таку міжнародну практику як:
забезпечення доказів нотаріусом;
встановлення фактів;
медіація, як спосіб позасудового врегулювання спорів, 
спрощення процедури реєстрації шлюбів та їх розірвання, шляхом надання відповідних повноважень нотаріусам; 

- розширення можливостей позасудової форми захисту прав та охоронюваних  законом інтересів фізичних та юридичних осіб.

- забезпечення підвищення професійного рівня нотаріусів; 

- інтегрування нотаріату України, як інституту позасудового захисту цивільних прав  фізичних та юридичних осіб, до європейських та транснаціональних правових інституцій. 

"Завдання законопроєкту - реформування інституту нотаріату. Відтак документ  посприяє його посиленню як гарантії захисту прав фізичних та юридичних осіб, підвищить якість нотаріальних дій, забезпечить доступність нотаріальних та реєстраційних дій, створить нові антирейдерські інструменти. 
Реалізація цієї мети є важливим кроком у підготовці до  старту обігу земель сільськогосподарського призначення в Україн
і", - наголошує Ігор Фріс.

До слова,  реформування нотаріату в Україні розпочалось у 1993 році з прийняттям Закону України «Про нотаріат». Тоді законом було запроваджено приватну форму нотаріальної діяльності. 
У 2008 році був прийнятий Закону України «Про внесення змін до Закону України  «Про нотаріат». Він зрівняв повноваження приватних і державних нотаріусів; були уточнені права і обов’язки нотаріусів і поняття нотаріальної таємниці; закріплені гарантії діяльності нотаріусів; посилений порядок допуску до нотаріальної професії; введені поняття відповідальності нотаріусів у разі допущення порушень.
А у липні 2020 року Верховна Рада України ухвалила ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про нотаріат» щодо усунення законодавчих колізій та прогалин", автором якого є Ігор Фріс. 
Його ухвалення усунуло застарілу термінологію, що дало змогу привести Закон України «Про нотаріат» у відповідність з Цивільним кодексом України та реаліями практики вчинення нотаріальних дій.

Інші новини

01.12.2021
На БуТЕС повинні негайно провести перевірку щодо охорони праці та розпочати розслідування через опіки 4 людей, - Ігор Фріс 

Негайно відреагувати на факти виникнення частих аварійних ситуацій на Бурштинській ТЕС та провести перевірку обставин щодо пожежі на сьомому енергоблоці, в резу

23.11.2021
Три дороги у 84 окрузі включать у президентську програму "Велике будівництво" 

Йде мова про дороги Тлумач-Лісна Тарновиця, Озеряни-Рожнів, Залуква-Боднарів

17.11.2021
Ігор Фріс: Нотаріуси отримають реальний доступ до демографічного реєстру 

Верховна Рада України сьогодні ухвалила проєкт закону 3989, який передбачає  уточнення порядку доступу нотаріусів до Єдиного державного демографічного реєстру.

16.11.2021
Ухвалено закон про медіацію з правками Ігоря Фріса  

Верховна Рада України сьогодні ухвалила законопроєкт 3504 про медіацію з урахув