Народний депутат України Ігор Фріс став співавтором законопроету «Про суд присяжних».
Прийняття саме цього закону президент Володимир Зеленський декларував як один із основних кроків влади.
Інститут присяжних має в Україні давню історію й передбачений Конституцією України. Адже там йдеться про народовладдя, яке має реалізовуватися і за допомогою безпосередньої участі народу в здійсненні судочинства.
Головні особливості суду присяжних:
- Суд присяжних постановляє вердикт щодо винуватості чи невинуватості підсудного без присутності професійного судді. А уже на основі вердикту професійний суддя виносить мотивувальний вирок.
- Один склад суду присяжних може працювати лише в одній справі.
- У суді присяжних бере участь все доросле населення відповідного судового округу. Окрім раніше засуджених, психічно хворих, прокурорів, судових працівників.
- Добір присяжних роблять захист і обвинувачення. Саме прокурор і адвокат шляхом консенсусу вирішують питання, чи може певна людина бути заучена до лави присяжних.
Щоб суди ефективно і в короткі терміни виконували свої функції закон передбачає подвоєння відповідальності за неповагу до суду. Йде мова про неявку адвокатів, свідків, перекладачів, прокурорів.
«Судова гілка влади має стати саме владою, а не прислужником президента, уряду, місцевої еліти чи будь-кого іншого. Відновлення довіри до судів –одне із найважливіших питань, яке стоїть перед Україною. Саме така форма безпосередньої участі народу в судочинстві може дозволити почати відновлення довіри до суду в Україні», - наголошує народний депутат Ігор Фріс.
Законопроект уже зареєстрований у ВР.