ВР підтримала законопроект Ігоря Фріса про право українців змінювати по батькові

03.06.2020

Сьогодні Верховна рада України прийняла за основу законопроект, який подав народний депутат Ігор Фріс у співавторстві з іншими членами комітету з правової політики.

За законопроєкт №2450 проголосували 247 депутатів.

Проект закону пропонує передбачити у Цивільному кодексі право людини віком від 16 років на власний розсуд змінювати не тільки прізвище та ім'я, а й по батькові, а віком від 14 років - право змінити по батькові за згодою батьків або піклувальника.

Особа від 14 років матиме право змінити по батькові за згодою тільки одного з батьків, якщо другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав, відомості про нього виключили з актового запису про народження або якщо відомості про чоловіка як батька внесено до актового запису про народження за заявою матері.

Заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини пропонують вирішуватися за допомогою органу опіки або суду (у такому разі братимуть до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини та інші обставини, які засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини).

«Досі законодавство дозволяло вільно змінювати ім'я та прізвище, але не передбачало права на зміну по батькові на свій розсуд. По батькові можна змінити, лише якщо батько змінив ім'я. Ці обмеження порушують статті 21 і 22 Конституції України», - зазначає Ігор Фріс.

Також у пояснювальній записці до проекту закону йдеться про те, що Європейський суд із прав людини в справі "Гарнага проти України" у 2013 році ухвалив, що ця прогалина у законодавстві порушує 8 Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод через те, що положення законодавства України, які регулюють питання зміни по батькові, сформульовані нечітко.

"Для виконання зазначеного рішення Європейського суду з прав людини й недопущення аналогічного порушення в майбутньому є необхідність внести зміни в законодавство України, а саме до ст. 295 Цивільного кодексу і ст. 149 Сімейного кодексу"-, додав Ігор Фріс.

Інші новини

13.04.2023
Робоча група фіналізує зміни до законодавства про нотаріат

Порівняльна таблиця до законопроекту 5644, який перебуває на розгляді в комітеті правової політики ВРУ, майже готова. 

12.04.2023
Президент підписав закон щодо забезпечення прав українців на пенсійне забезпечення в умовах воєнного стану

Володимир Зеленський підписав Закон України № 2981-ІХ «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пен

07.04.2023
Подано і зареєстровано законопроект щодо регулювання правовідносин, пов'язаних з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги за загиблими у війні

За безпосередньої участі та авторства Інни Бернацької, Дмитра Йовдія, Андрія Сторожука, Ігоря Фріса подано та зареєстровано проект закону «Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і прав

28.01.2023
У Тлумачі на Прикарпатті міський парк назвали іменем загиблого бійця Романа Круховського

За поданням народного депутата України Ігоря Фріса у Тлумачі, що на Івано-Франківщині, парк назвали іменем загиблого військовослужбовця, першого міського голови Романа Круховського.