ВР підтримала законопроект Ігоря Фріса про право українців змінювати по батькові

03.06.2020

Сьогодні Верховна рада України прийняла за основу законопроект, який подав народний депутат Ігор Фріс у співавторстві з іншими членами комітету з правової політики.

За законопроєкт №2450 проголосували 247 депутатів.

Проект закону пропонує передбачити у Цивільному кодексі право людини віком від 16 років на власний розсуд змінювати не тільки прізвище та ім'я, а й по батькові, а віком від 14 років - право змінити по батькові за згодою батьків або піклувальника.

Особа від 14 років матиме право змінити по батькові за згодою тільки одного з батьків, якщо другий помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав, відомості про нього виключили з актового запису про народження або якщо відомості про чоловіка як батька внесено до актового запису про народження за заявою матері.

Заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини пропонують вирішуватися за допомогою органу опіки або суду (у такому разі братимуть до уваги виконання батьками своїх обов'язків щодо дитини та інші обставини, які засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини).

«Досі законодавство дозволяло вільно змінювати ім'я та прізвище, але не передбачало права на зміну по батькові на свій розсуд. По батькові можна змінити, лише якщо батько змінив ім'я. Ці обмеження порушують статті 21 і 22 Конституції України», - зазначає Ігор Фріс.

Також у пояснювальній записці до проекту закону йдеться про те, що Європейський суд із прав людини в справі "Гарнага проти України" у 2013 році ухвалив, що ця прогалина у законодавстві порушує 8 Конвенцію про захист прав людини й основоположних свобод через те, що положення законодавства України, які регулюють питання зміни по батькові, сформульовані нечітко.

"Для виконання зазначеного рішення Європейського суду з прав людини й недопущення аналогічного порушення в майбутньому є необхідність внести зміни в законодавство України, а саме до ст. 295 Цивільного кодексу і ст. 149 Сімейного кодексу"-, додав Ігор Фріс.

Інші новини

27.04.2022
Уряд вніс зміни до законодавства щодо повноцінного відновлення роботи нотаріусів під час воєнного стану

Уряд прийняв постанову "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних р

23.02.2022
Закон про зброю Ігоря Фріса Рада підтримала в першому читанні

274-ма голосами депутати Верховної Ради України підтримали законопроект співавторства народного депутата України Ігоря Фріса про обіг цивільної вогнепальної зброї №

17.02.2022
Закон Ігоря Фріса про амністію Рада ухвалила в першому читанні

Сьогодні Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт авторства Ігоря Фріса «Про амністію з нагоди 30ї річниці незалежності України"

07.02.2022
Нардепи пропонують встановити нульову ставку ПДВ на харчі – Ігор Фріс спільно з колегами подав до ВРУ новий законопроєкт 

Відмінити до 1 січня 2023року ПДВ на продукти харчування, які виробляються та реалізуються в Україні, та знизити до 7% ПДВ на житлово-комунальні послуги.