Обмеження волі на строк до трьох років за створення небезпеки для бджіл через застосування препаратів для обробки медоносних рослин у період медозбору, льоту бджіл та до п’яти років, якщо такі дії привели до загибелі бджіл чи бджолосімей.
Відповідні зміни до Кримінального кодексу України сформував народний депутат України Ігор Фріс. Проєкт закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту бджіл» наразі поданий на реєстрацію у ВРУ.
«В Україні за останні кілька років значно збільшився показник загибелі бджолосімей через використання засобів захисту рослин для обробки медоносних рослин в період медозбору та льоту бджіл. Відтак, на даний час актуальним є питання збереження бджіл та бджолиних сімей. Так, за орієнтовними підрахунками, протягом останніх років в Україні загинули десятки тисяч бджолосімей. Масове отруєння бджіл на пасіках здебільшого спостерігається у весняно-літній період, на який припадає найбільша кількість обробки сільськогосподарських посівів від шкідників», - йдеться у пояснювальній записці до проєкту закону.
Відтак, через загибель великої кількості бджолосімей існує небезпека занепаду галузі бджільництва в Україні як такої, зауважує народний депутат.
«Пасічники зазнають значних матеріальних збитків через втрату бджолосімей, а звернення бджолярів до правоохоронних органів не сприяють вирішенню даної проблеми. Адже на законодавчому рівні відсутня кримінальна відповідальність за дії, що призводять до загибелі бджіл та бджолосімей і, як наслідок, винні особи у загибелі бджолосімей уникають відповідальності та продовжують використовувати засоби захисту рослин без додержання вимог законодавства щодо їх використання», - говорить Ігор Фріс.
Зважаючи на вказані обставини, нардеп наголошує на необхідності якнайшвидшого внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за порушення законодавства у галузі бджільництва особами, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин у період медозбору та льоту бджіл.
Наразі порушення правил, установлених для боротьби зі шкідниками і хворобами рослин, та інших вимог законодавства про захист рослин, що спричинило тяжкі наслідки, карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот годин, або обмеженням волі на строк до двох років.