Закон про зброю Ігоря Фріса Рада підтримала в першому читанні

23.02.2022

274-ма голосами депутати Верховної Ради України підтримали законопроект співавторства народного депутата України Ігоря Фріса про обіг цивільної вогнепальної зброї №5708 і додатковий законопроект №5709 про внесення змін до кримінально кодексу і кодексу про адміністративні правопорушення, який невід’ємно з ним пов'язаний, у першому читанні. 

Закон регулює суспільні відносини, що виникають в сфері реалізації права громадян та юридичних осіб в Україні на цивільну вогнепальну зброю, бойові припаси до неї, а також конструктивно схожі зі зброєю та бойовими припасами вироби. 

Документ визначає правовий режим власності на цивільну вогнепальну зброю, встановлює основні права та обов’язки фізичних і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, відчуження, носіння, транспортування, ремонту, застосування цивільної вогнепальної зброї, та бойових припасів до неї.

«Ми зробили перший крок і до другого читання візьмемо все найкраще, що є в альтернативному законопроєкті. Маємо дати шанс українцям захистити себе, своїх близьких та своє майно. Наразі право на володіння короткостволом лише для спортсменів: майстрів спорту, членів збірних команд, які використовуватимуть її для спортивних змагань. Законопроєкт передбачає, що у вільному обігу перебуває нарізна, гладкоствольна, довгоствольна мисливська зброя. Також ми знижуємо віковий ценз, з якого особи мають право на таку зброю – з 21року до 18, визначаємо єдиний реєстр зброї – відходимо від питання дозвільної системи, адже зброя є такою ж самою власністю, як і, до прикладу, транспортний засіб . До речі, на кожну одиницю зброї буде технічний паспорт. Ми будемо визначати можливість відразу при придбанні здійснювати державну реєстрацію цієї зброї  у відповідному реєстрі при наявності в особи відповідного права на певну категорію зброї. Також врегульовуємо в реєстрі перехід та припинення права на зброю, вилучення, конфіскацію та спадкування зброї. Делегуємо ведення реєстру МВС»,  - підкреслює Ігор Фріс.

Народний депутат наголошує на тому, що Конституція України чітко визначає, що будь-які правовідносини, в тому числі правовідносини з правовласності, регулюються виключно законом. Натомість сьогодні обіг зброї, яка є в цивільному обігу ( рушниці гладкоствольні і нарізні, комбіновані, травматична зброя) регулюються лише наказом МВС №622. 

«Це порушення Конституції України, коли обіг зброї регулюється постановами чи наказами різноманітних міністерств. Тому, в першу чергу, закон потрібний, щоб люди отримали право власності на зброю, користувалися зброєю, зберігали, транспортували згідно із законом. Це основне положення, чому він потрібний», - наголошує нардеп.

Наразі в Україні, за даними МВС, 700 тисяч зареєстрованих власників зброї, близько 790 тисяч одиниць зброї перебуває на руках і 220 тисяч зареєстрованих пістолетів та револьверів. Це ще один аргумент, чому необхідно врегулювати це питання на законодавчому рівні.

Важливим пунктом у законопроєкті є врегулювання питання з найкорупційнішою скадовою – отриманням довідок .

«Йде мова про довідки, які підписують лікарі і достеменно невідомо, чи людина справді має право на цю зброю за станом свого здоров’я. Передбачається, що довідки будуть в електронній формі і  будуть підписуватися електронним цифровим підписом лікаря. Міністерство здоров’я з Міністерство внутрішніх справ мають розробити відповідний протокол взаємодії», - наголошує автор законопроєкту.

Також документ розширює коло осіб, які матимуть право на зброю травматичної дії (наразі це лише журналісти). До переліку хочуть додати осіб, які мають певні кваліфікуючі вимоги: адвокати, державні виконавці, нотаріуси, рибінспектори чи працівники інших природоохоронних структур, до прикладу.

Інші новини

13.04.2023
Робоча група фіналізує зміни до законодавства про нотаріат

Порівняльна таблиця до законопроекту 5644, який перебуває на розгляді в комітеті правової політики ВРУ, майже готова. 

12.04.2023
Президент підписав закон щодо забезпечення прав українців на пенсійне забезпечення в умовах воєнного стану

Володимир Зеленський підписав Закон України № 2981-ІХ «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо призначення пен

07.04.2023
Подано і зареєстровано законопроект щодо регулювання правовідносин, пов'язаних з призначенням та отриманням одноразової грошової допомоги за загиблими у війні

За безпосередньої участі та авторства Інни Бернацької, Дмитра Йовдія, Андрія Сторожука, Ігоря Фріса подано та зареєстровано проект закону «Про внесення змін до Закону України "Про соціальний і прав

28.01.2023
У Тлумачі на Прикарпатті міський парк назвали іменем загиблого бійця Романа Круховського

За поданням народного депутата України Ігоря Фріса у Тлумачі, що на Івано-Франківщині, парк назвали іменем загиблого військовослужбовця, першого міського голови Романа Круховського.