274-ма голосами депутати Верховної Ради України підтримали законопроект співавторства народного депутата України Ігоря Фріса про обіг цивільної вогнепальної зброї №5708 і додатковий законопроект №5709 про внесення змін до кримінально кодексу і кодексу про адміністративні правопорушення, який невід’ємно з ним пов'язаний, у першому читанні.
Закон регулює суспільні відносини, що виникають в сфері реалізації права громадян та юридичних осіб в Україні на цивільну вогнепальну зброю, бойові припаси до неї, а також конструктивно схожі зі зброєю та бойовими припасами вироби.
Документ визначає правовий режим власності на цивільну вогнепальну зброю, встановлює основні права та обов’язки фізичних і юридичних осіб щодо виробництва, набуття, володіння, відчуження, носіння, транспортування, ремонту, застосування цивільної вогнепальної зброї, та бойових припасів до неї.
«Ми зробили перший крок і до другого читання візьмемо все найкраще, що є в альтернативному законопроєкті. Маємо дати шанс українцям захистити себе, своїх близьких та своє майно. Наразі право на володіння короткостволом лише для спортсменів: майстрів спорту, членів збірних команд, які використовуватимуть її для спортивних змагань. Законопроєкт передбачає, що у вільному обігу перебуває нарізна, гладкоствольна, довгоствольна мисливська зброя. Також ми знижуємо віковий ценз, з якого особи мають право на таку зброю – з 21року до 18, визначаємо єдиний реєстр зброї – відходимо від питання дозвільної системи, адже зброя є такою ж самою власністю, як і, до прикладу, транспортний засіб . До речі, на кожну одиницю зброї буде технічний паспорт. Ми будемо визначати можливість відразу при придбанні здійснювати державну реєстрацію цієї зброї у відповідному реєстрі при наявності в особи відповідного права на певну категорію зброї. Також врегульовуємо в реєстрі перехід та припинення права на зброю, вилучення, конфіскацію та спадкування зброї. Делегуємо ведення реєстру МВС», - підкреслює Ігор Фріс.
Народний депутат наголошує на тому, що Конституція України чітко визначає, що будь-які правовідносини, в тому числі правовідносини з правовласності, регулюються виключно законом. Натомість сьогодні обіг зброї, яка є в цивільному обігу ( рушниці гладкоствольні і нарізні, комбіновані, травматична зброя) регулюються лише наказом МВС №622.
«Це порушення Конституції України, коли обіг зброї регулюється постановами чи наказами різноманітних міністерств. Тому, в першу чергу, закон потрібний, щоб люди отримали право власності на зброю, користувалися зброєю, зберігали, транспортували згідно із законом. Це основне положення, чому він потрібний», - наголошує нардеп.
Наразі в Україні, за даними МВС, 700 тисяч зареєстрованих власників зброї, близько 790 тисяч одиниць зброї перебуває на руках і 220 тисяч зареєстрованих пістолетів та револьверів. Це ще один аргумент, чому необхідно врегулювати це питання на законодавчому рівні.
Важливим пунктом у законопроєкті є врегулювання питання з найкорупційнішою скадовою – отриманням довідок .
«Йде мова про довідки, які підписують лікарі і достеменно невідомо, чи людина справді має право на цю зброю за станом свого здоров’я. Передбачається, що довідки будуть в електронній формі і будуть підписуватися електронним цифровим підписом лікаря. Міністерство здоров’я з Міністерство внутрішніх справ мають розробити відповідний протокол взаємодії», - наголошує автор законопроєкту.
Також документ розширює коло осіб, які матимуть право на зброю травматичної дії (наразі це лише журналісти). До переліку хочуть додати осіб, які мають певні кваліфікуючі вимоги: адвокати, державні виконавці, нотаріуси, рибінспектори чи працівники інших природоохоронних структур, до прикладу.