Законопроект про зброю Ігоря Фріса: для чого він українцям та кому дозволять короткоствол? 

09.12.2021

Цього тижня відбулось засідання правоохоронного комітету ВРУ, на якому нардепи підтримали законопроект співавторства Ігоря Фріса про обіг цивільної вогнепальної зброї №5708 і додатковий законопроект №5709 про внесення змін до кримінально кодексу і кодексу про адміністративні правопорушення, який невід’ємно з ним пов'язаний.

Ігор Фріс на своїй сторінці у Фейсбук детально роз’яснив необхідність прийняття таких законів.

Це уже третя спроба народного депутата, яка спрямована на ухвалення закону про цивільну вогнепальну зброю, адже два попередніх документи не були підтримані нардепами. 

«Другий мій законопроект дозволяв зберігання короткостволу вдома і використання з метою захисту в межах власності, або приміщенні, яке перебуває в користуванні особи. Він не передбачав носіння. На жаль, ми не змогли довести, що суспільство це готове підримати. Тож третя спроба передбачає право на володіння короткостволом лише для спортсменів – майстрів спорту, членів збірних команд, які використовуватимуть її для спортивних змагань», - зауважує Ігор Фріс.

Тож для чого потрібен Україні закон про цивільну вогнепальну зброю?

​​Народний депутат наголошує на тому, що Конституція України чітко визначає, що будь-які правовідносини, в тому числі правовідносини з правовласності, регулюються виключно законом. Натомість сьогодні обіг зброї, яка є в цивільному обігу ( рушниці гладкоствольні і нарізні, комбіновані, травматична зброя) регулюються лише наказом МВС №622. 

«Це порушення Конституції України, коли обіг зброї регулюється постановами чи наказами різноманітних міністерств. Тому, в першу чергу, закон потрібний, щоб люди отримали право власності на зброю, користувалися зброєю, зберігали, транспортували згідно із законом. Це основне положення, чому він потрібний», - наголошує нардеп.

Наразі в Україні, за даними МВС, 700 тисяч зареєстрованих власників зброї, близько 790 тисяч одиниць зброї перебуває на руках і 220 тисяч зареєстрованих пістолетів та револьверів. Це ще один аргумент, чому необхідно врегулювати це питання на законодавчому рівні.

«Наразі в моєму законопроекті немає короткостволу, адже поки ані суспільство, ані ВРУ, яка є його зрізом, не готові до цього. Законопроект передбачає, що у вільному обігу перебуває нарізна, гладкоствольна, довгоствольна мисливська зброя. Також ми знижуємо віковий ценз, з якого особи мають право на таку зброю – з 21року до 18, визначаємо єдиний реєстр зброї – відходимо від питання дозвільної системи, адже зброя є такою ж самою власністю, як і, до прикладу, транспортний засіб . До речі, на кожну одиницю зброї буде технічний паспорт. Ми будемо визначати можливість відразу при придбанні здійснювати державну реєстрацію цієї зброї  у відповідному реєстрі при наявності в особи відповідного права на певну категорію зброї. Також врегульовуємо в реєстрі перехід та припинення права на зброю, вилучення, конфіскацію та спадкування зброї. Делегуємо ведення реєстру МВС»,  - підкреслює Ігор Фріс. 

Важливим пунктом у законопроєкті є врегулювання питання з найкорупційнішою скадовою – отриманням довідок .

​​​​​«Йде мова про довідки, які підписують лікарі і достеменно невідомо, чи людина справді має право на цю зброю за станом свого здоров’я. Передбачається, що довідки будуть в електронній формі і  будуть підписуватися електронним цифровим підписом лікаря. Міністерство здоров’я з Міністерство внутрішніх справ мають розробити відповідний протокол взаємодії», - наголошує автор законопроєкту.

Також документ розширює коло осіб, які матимуть право на зброю травматичної дії (наразі це лише журналісти). До переліку хочуть додати осіб, які мають певні кваліфікуючі вимоги: адвокати, державні виконавці, нотаріуси, рибінспектори чи працівники інших природоохоронних структур, до прикладу.

Інші новини

28.01.2023
У Тлумачі на Прикарпатті міський парк назвали іменем загиблого бійця Романа Круховського

За поданням народного депутата України Ігоря Фріса у Тлумачі, що на Івано-Франківщині, парк назвали іменем загиблого військовослужбовця, першого міського голови Романа Круховського.

13.01.2023
Проект 7424 про заборону депутатам ОПЗЖ працювати в Раді направлено на експертизу

Сьогодні комітет з правової політики Верховної Ради України відправив законопроект 7424 про заборону депутатам з ОПЗЖ перебувати в раді на конституційну експертизу до головних університетів країни.

31.05.2022
Політична відповідальність: міф чи реальність?

Вчора разом з колегами розробили законопроект, який відображає позицію більшості наших виборців. 

27.04.2022
Уряд вніс зміни до законодавства щодо повноцінного відновлення роботи нотаріусів під час воєнного стану

Уряд прийняв постанову "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних р